L’Orange Electrique

L'Orange Electrique

L’Orange Electrique

Kiedy pod koniec 2008 roku spotkali się w Krakowie gitarzysta Paweł Czajkowski i Michele Cuscito – harmonijkarz i wokalista z Włoch, nikt nie przypuszczał, że będzie to początek pięknej przygody artystycznej. Od 2009 nazywają siebie L’Orange Electrique. I choć „Elektryczna Pomarańcza” to młoda, świeża formacja, jej skład uległ już niejednokrotnie zmianie.
W obecnym składzie zespół funkcjonuje od występu na festiwalu Rawa Blues Festival 2011.

Trzonem zespołu są oczywiście Paweł i Michele; ten duet łączy w sobie inspiracje brytyjskim bluesem i amerykańską falą rocka psychodelicznego. Taką też muzykę prezentują muzycy formacji – bardzo eklektyczną, oscylującą na granicy gatunków, ciężką do sklasyfikowania i niemożliwą do zamknięcia w jakichkolwiek ramach. Twórczość grupy opatrzona jest kosmopolitycznym podejściem do poszczególnych instrumentów i utworów, a także opiera się na interakcji i swobodzie muzyków. Bazą do wszelakiego rodzaju „odjazdów” w inny wymiar muzyki jest mocne osadzenie w groovie i brak ograniczeń wyobraźni.

Zespół składa się z młodych muzyków i pomimo tego, że istnieje krótko, rozwija się bardzo szybko. Bowiem L’Orange Electrique ma już na koncie występy na takich festiwalach jak wspominana wcześniej Rawa Blues, Wszyscy Gramy na Rockowo czy Galicja Blues Festival (z puli wyróżnienia na I Studenckim Festiwalu Muzyki Bluesowej „Bluesroads”). Co więcej w kwietniu 2011 roku, podczas „Stypendium Bluesroads” (t.j. akcji charytatywnej na rzecz wychowanków stowarzyszenia „Wiosna”) , L’Orange wystąpili w składzie rozszerzonym o… Jarosława Śmietanę, w kwietniu w Krakowie zagrali wspólny koncert z wybitnym amerykańskim zespołem Moreland & Arbuckle. Paweł Czajkowski i basista Mikołaj Spendel wystąpili u boku Jarosława Śmietany na trzeciej edycji Bluesroads w festiwalowym bandzie złożonym z wyróżnionych w latach poprzednich instrumentalistów. Warto zaznaczyć, że L’Orange Electrique zamykali drugi dzień imprezy prowadząc do rana jam session, w którym udział brali muzycy z różnych krajów.

Mimo wielu osiągnięć i wyróżnień zespół nie spoczywa na laurach – muzycy wciąż pracują nad samymi sobą oraz nad całym zespołem, a jako, że zgrana to ekipa, efekty przychodzą w szybkim tempie… W związku z tym po nagraniu EP „Brainpopcorn” i zarejestrowaniu koncertu w Radio Rzeszów, L’Orange Electrique przygotowuje się do wydania płyty studyjnej(!)