JawRaw

Zespół Jaw Raw (Blues Connection) został założony w roku 1996 w Chojnie (okolice Szczecina) z inicjatywy Marco Meinela. Marco jest Bremeńczykiem z pochodzenia, jednakże mieszka, pracuje i tworzy w Polsce. W początkowych okresach działalności Jaw Raw tworzyło sześciu muzyków, później skład zmniejszył się do czterech osób. Obecnie w zespole grają muzycy z Bremy właśnie, Chojny i Pyrzyc: Marco Meinel – wokal, Damian Rumbuć – gitara basowa, Krzysztof Wojtasik – gitara, Grzegorz Kurpiel – instrumenty perkusyjne.

JawRaw

Bluesband Jaw Raw ma za sobą udziały i nagrody na wielu festiwalach, m.in. Rawa Blues w katowickim Spodku, Bluesada w Szczecinie, Rawskie Noce Bluesowe, Ogólnopolski Festiwal
Muzycznych Talentów GRAMY, Solówka w Nowej Soli, Las Woda & Blues w Radzyniu / Sławie, Blues nad Bobrem w Bolesławcu, Blues nad Wodą w Szczecinku, Olsztyńskie Noce  Bluesowe, a także jest współorganizatorem WetWater (blues connection) Festival w Moryniu. Zespół koncertował w różnych krajach: m.in. trasa koncertowa na Wyspach Kanaryjskich, trasy koncertowe w Niemczech i oczywiście w Polsce.

Rozpoczynamy właśnie cykl koncertów w ramach “The World (blues connection) Tour”, które odbędą się m.in. w Afryce w Ghanie (3 tygodniowe tournee), w Niemczech, Austrii, Szwecji, Czechach, oczywiście w Polsce i innych krajach. Graliśmy koncerty zarówno w dużych klubach koncertowych, małych klubikach, na masowych imprezach plenerowych i prywatnych.
Wspomagamy i współpracujemy z instytucjami charytatywnymi: z Fundacją Mam Marzenie oraz WOŚP. Nasze utwory były prezentowane w rozgłośniach radiowych na całym świecie.

Zapisy koncertów „live” można obejrzeć w kilkunastu regionalnych stacjach telewizyjnych w całym kraju. Jaw Raw można sklasyfikować najtrafniej w gatunku rhythm’n’blues, jednakże nie są sztywno zamknięci w tych ramach, znajdując także wpływy w gatunkach rock lub reggae. Zespół, przez przedstawicieli mediów, jest często określany „najbardziej energetycznym zespołem bluesowym w Polsce”. Muzyka opiera się głównie na opracowanych standardach gatunku, lecz nie tylko. Zespół posiada w repertuarze kompozycje własne, oryginalne interpretacje „coverów” i co najważniejsze, doskonale odnajduje się w improwizacjach na żywo.

Podczas koncertów wokalista pokazuje swoje dodatkowe talenty pozawokalne, najczęściej tak zwany „hand harp”, czyli imitowana harmonijka ustna, „stage diving”, czyli przepadanie w tłumie, oraz dość często rozgrzewa publiczność z różnych wzniesień lokalu, w którym koncertują, np. blatu barowego, stolików, krzeseł i innych. Koncerty Jaw Raw zawsze kończą się półgodzinnym „setem” na bis, który wieńczy koncerty od 1,5 do 2,5 godzinne, czasami nawet i dłuższe.
Do tej pory udało nam się zarejestrować płyty „To the Ground”, na której znalazło się 6 utworów, w tym jeden autorski utwór tytułowy, oraz „Demo” w 1998r. Na przełomie lat 2010 i 2011 planujemy rejestrację i wydanie kolejnej, całkowicie autorskiej.

 

Skład:

  • Marco Meinel – vocals, air-guitar, hand-harp, stage-diving
  • Krzysztof Wojtasik – guitars
  • Damian Rumbuć – bass
  • Grzegorz “smyku” Kurpiel – drums

 

www.jawraw.eu/