Charlie Musselwhite

Gwiazdą VIII Gdynia Blues Festivalu będzie Charlie Musselwhite – jedyny koncert w Polsce

Wystąpi 02.06.2011 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Kup Bilety

Na Blues Music Awards 2011, Charlie Musselwhite otrzymał nagrody w kategoriach: Instrumentalist-Harmonica i Traditional Blues Male Artist of the Year

„Doskonały, oryginalny i fascynujący… mistrz harmonijki Musselwhite wyznacza standardy bluesa.” – ROLLING STONE

Życie mistrza gry na harmonijce, Charliego Musselwhite’a, podobne jest do klasycznej bluesowej piosenki: urodzony w Mississippi, dorastał w Memphis, uczył się na South Side w Chicago. Przełomowy artysta, nagrywający bez przerwy od lat 60tych, wciąż tworzy muzykę nowoczesną, pionierską, z wyczuwalnymi korzeniami bluesowymi. Jego wyrobiony głos, bogata i melodyjna harmonijka oraz gitara wygrywająca głęboki country blues znakomicie i bezbłędnie  uzupełniają się w akompaniamencie jego często autobiograficznych i zawsze godnych zapamiętania piosenek. Cytując Living Blues: „Twarde niczym skała wokale Musselwhite’a skradają się i obezwładniają cię zanim zdążysz się zorientować. Wyśmienicie gra na harfie, ze znakomitą zręcznością i frazowaniem. Rezultaty są fantastyczne.”

Przez ostatnie czterdzieści trzy lata Musselwhite wydał ponad 30 albumów. Trzy z nich –  Ace Of Harps (1990), Signature (1991) i In My Time (1993) – zostały nagrane dla Alligator Records i stały się jednymi z jego najlepiej sprzedających się tytułów. Dziś Charlie wraca do Alligator Records z płytą The Well. Wraz z mnogością muzycznych smaków z Mississippi, Memphis i Chicago, The Well jest zanurzona w muzyce dzieciństwa Charliego: country i miejskim bluesie, rockabilly i gospel – muzyce, która stanowi podstawę jego charakterystycznego brzmienia. Jego nowe piosenku wypływają z jego wielu lat doświadczeń, twardego życia, jego triumfu i napotykanych przeciwności losu.

Album The Well jest pierwszym w historii albumem Musselwhite’a, na który napisał lub lub współautorem wszystkich kawałków dla całej grupy, a z pewnością jest najbardziej osobistym, głęboko emocjonalnym muzycznym cyklem, jaki kiedykolwiek stworzył. The Well został nagrany w legendarnym studio Los Angeles Sunset Sound z gitarzystą Dave Gonzales’em (Paladins, Hacienda Brothers), basistą John’em Bazz’em (The Blasters) i perkusistą Stephen’em Hodges’em (Tom Waits, Mavis Staples). Wyprodukowany jest przez Chris’a Goldsmith’a (Ruthie Foster, Grammy-winning Blind Boys of Alabama). Autobiograficzne piosenki ukazują różne charakterystyczne wydarzenia z niezwykłego, kolorowego życia Musselwhite’a. Jego dialogowe wokale i mistrzowska harmonijka świetnie uzupełniają się z historiami, które opowiada w sposób iście muzyczno-telepatyczny. Krótko ujmując – The Well to Charlie Musselwhite w swojej najlepszej formie.

Musselwhite występował gościnnie w wielu nagraniach różnych gwiazd takich jak Tom Waits, Eddie Vedder, Ben Harper, John Lee Hooker, Bonnie Raitt, The Blind Boys of Alabama, INXS i  zupełnie niedawno z Cyndi Lauper. Dzielił scenę z niezliczonymi bluesmanami i rockmenami. W 2010 roku został oficjalnie powołany do Blues Hall of Fame Fundacji Bluesowej, nominowany do 6 nagród Grammy i wygrał 24 Blues Music Awards.

Charlie Musselwhite jest dziś tak samo żywotny i kreatywny, jak na każdym etapie swojej długiej kariery.  DownBeat nazywa go „niekwestionowanym czempionem harmonijki bluesowej”. Pomimo swojego napiętego kalendarza, prowadzi cotygodniowe show radiowe „Charlie’s Backroom” dla stacji KRSH-FM w Santa Rosa w Kalifornii. Sam siebie nazywa nieustannym uczniem i wciąż doskonali swój fach. Jego blues na nowym albumie tchnie jego ciężko zdobytą wiedzą i warsztatem i jest też oknem do jego głębokiej duszy z Mississippi. Mówi się, że Musselwhite jest jednym z najbardziej znanych i kochanych muzyków bluesowych na świecie.