Na scenie: Czwartek, 2019-06-06

Neil Wilde (UK) & Forsal

Neil Wilde (UK) & Forsal

Powstały w 2013 roku zespół Forsal od początku swego istnienia był grupą przyjaciół, którzy za misję obrali sobie prezentowanie słuchaczom ambitnej, autorskiej, okraszoną dużą dawką improwizacji muzyki. Początkowo twórczość zespołu oparta była na amerykańskich utworach bluesowych w stylistyce West Coast, która z czasem przerodziła się we własny pomysł na autorską muzykę. W efekcie podczas koncertów usłyszeć można utwory o charakterze bluesowym, blues-swingowej, funky, rock a nawet jazz. Twórczość ta wzbogacona jest nietuzinkowymi polskimi tekstami.

Perfekcyjna sekcja, intrygująca gitara elektryczna, świetnie brzmiące organy Hammonda i harmonijka ustna oraz bardzo dobry kontakt lidera z publicznością w połączeniu z charakterystycznym pomysłem na śpiew daje niepowtarzalne i unikatowe brzmienie w skali całego kraju.

 

Zespół można było usłyszeć m.in. na najważniejszych  festiwalach w kraju i zagranicą:

Blues Alive 2018, Jimyway Blues Festival, Rawa Blues Festival, Suwałki Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Blues Aperitiv (Laureat eliminacji do festiwalu Blues Alive) (CZ),  Bluesroads Festiwal Kraków (Laureat konkursu 2014), Rybnik Blues Festiwal (Laureat Konkursu), Imielin Blues Festiwal (Ialreat konkursu 2017), New York Festiwal (wyróżnienie 2014), Ochota Blues Festiwal, Festiwal  Blues nad Bobrem, Krosno Blues Festiwal, Blues na Siewierskim Zamku, Meskalin Blues Festival.

 

Zespół od 2019 roku rozpoczął nowy etap. Po kilku okazyjnych wspólnych występach oraz rewelacyjny odbiorze muzycy postanowili zaprosić do wspólnego koncertowania brytyjskiego wokalistę i pianistę Neil-a Wilde. 

 

NEIL WILDE

Pianista, wokalista, autor muzyki i tekstu pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach i koncertach w Skandynawii w 1991 r. osiedlił się w Norwegii. Pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty „Najlepiej strzeżonym norweskim sekretem”. Koncertował w wielu miejscach świata, m.in. takich jak: Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, USA, Hiszpania, Polska, Tajlandia. Największy wpływ miały na niego takie osobisto­ści jak Jerry Lee Lewis i Elvis Presley przez co szybko zaczął interesować się boogie-woogie i rock and rollem. W efekcie wypracował swój niepowtarzalny styl śpiewania oraz gry na pianinie. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowa­nia, nóg, łokci, a wszystko to w stylu boogie-woogie. Już przez ponad 40 lat podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.