Na scenie: Sobota, 2019-06-08

Chris King Robinson(UK)

Chris King Robinson ma 24 lata. Bluesa słucha i gra przez większość swojego życia. Zaczął, gdy miał 5 lat, a więc w wieku, gdy jego rówieśnicy zbierali karty z Pokemonami. On w tym czasie słuchał Hendrixa i próbował grać na gitarze „Hey Joe”.

Chris okazał się niezwykle utalentowanym muzykiem. Gdy wszedł w dorosłość, zaczął odnosić pierwsze sukcesy. W 2012 roku wybrano go najlepszym nieodkrytym gitarzystą świata. Został znaleziony na YouTube przez poszukujący talentów tandem: muzyczny producent i fotograf Robert Knight oraz producent gitar marki Fender.

W 2013 roku Chris Robinson bił już rekordy oglądalności na popularnym kanale internetowym. W listopadzie 2013 roku wydał swój pierwszy singiel „Lipstic On Her Cigar”. Utwór szybko podbił listy iTunes i Amazon Blues.

Do tego momentu Chris grał sam, ale od 2014 roku ma już zespół, który oprócz niego tworzy jeszcze dwóch innych muzyków – Tom Relihan (perkusja) i Nig Turner (bass). W Wielkiej Brytanii grupa zrobiła furorę i ruszyła w trasę po Europie, na której pierwszym przystankiem okazał się Suwałki Blues Festival. Przed tysiącami fanów Chris‘a reputacja została ostatecznie zacementowana uznając go tym samym jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów młodego pokolenia na świecie.

Rok 2015 był dla Chrisa jak i jego zespołu również obfity, gdyż ruszyli w dwutygodniową udaną trasę koncertową po USA promując swój pierwszy debiutancki album „Tell me Why You’re Scared“, który również jak jego pierwszy singiel z 2013 podbił listy iTunes i Amazon Blues, zajmując przez okres wielu tygodni pierwszą pozycję, w USA jak i w Europie. Jego cała twórczość wraz z jego nowym utwórem „Why Don’t You Give Me Your Love“ zostały gruntownie opisane w renomowanych czasopismach muzycznych w Zjednoczonym Królestwie nazywając jednocześnie Chrisa Kinga Robinsona bohaterem gitary.

Początek roku 2016 należał do jednych z najbardziej znaczących momentów w jego muzycznej karierze, gdyż został zaproszony na Festiwal Pamieci Lead Belly’ego, odbywającego się w najbardziej renomowanej sali koncertowej w Nowym Jorku –Carnegie Hall. Chris zagrał u boku takich gigantów bluesa jak m.in. Walter Trout, Eric Burdon czy Kenny Wayne Shepherd. Pod koniec tego samego roku ukazał się również jego kolejny singiel „She’s Got Nine Lives“, który jak poprzednie wydawnictwa, cieszy się bardzo dobrą renomą.

W listopadzie 2017 r. po trzech latach od Suwałki Blues Festival Chris zawitał ponownie do Polski w ramach jego małej trasy koncertowej po Europie.

Jego powrót odbił się szerokim echem w polskim środowisku muzycznym, gdyż został doceniony m.in. przez jednego z najsławniejszych polskich gitarzystów i jednocześnie lidera zespołu KOMBII, Grzegorza Skawińskiego.

 

Znane osobowości o Chrisie:

Kenny Wayne Shepherd: „Jestem podekscytowany twoimi utworami. Brzmią świetnie !!!”

Philip Sayce: „Masz świetne brzmienie. Gratulacje Chris !!!“

Robert Randolph: „Masz perfekcyjny ton stary !!! Fascynuje się twoją robotą“

Grzegorz Skawiński: “Chris King Robinson to nazwisko, które warto zapamiętać. Ma wszystkie szanse żeby być jednym z gigantów Brytyjskiej gitary”