Wielka Łódź

Zespół początkowo występujący także pod angielską nazwą Big Boat powstał w kwietniu 1984 roku w składzie: Krzysztof “Gruby” Rybarczyk (g.voc); Janusz Siemienas (g) i Przemysław Ślużyński (bg.), do których dołączyli Jerzy Wróblewski (hca) i Andrzej Kubiak (dr). Stylistykę grupy określili Krzysztof Rybarczyk i Przemysław Ślużyński, grający bluesa wspólnie już w końcu lat 70-tych.

W listopadzie 1984 roku zespół poprzedził swoim występem koncert Tadeusza Nalepy w poznańskim klubie Eskulap. Początkowo repertuar formacji był dość zróżnicowany stylistycznie: od utworów Johna Mayalla i Erica Claptona po interpretację standardów Williego Dixona i Muddy Watersa. W tym okresie zespół tworzył swój wizerunek oparty na koncepcji zbliżonej do The Blues Brothers – dwójka wokalistów frontmenów i dynamiczna gra zespołu, połączona ze wspólna zabawą z publicznością.

W 1985 roku Wielka Łódź została laureatem festiwalu “Rawa Blues 85”. W tym samym roku koncertowała też na sopockim “Blues Topie”, świnoujskiej “FAMIE”, “Olsztyńskich Nocach Bluesowych”, “Muzycznym Campingu” w Brodnicy, Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz odbyła tournee po Finlandii.

Wielka Łódź odniosła również zwycięstwo w ankiecie magazynu Jazz Forum w kategorii nowa nadzieja – zespół rockowy / bluesowy.

Po kilkumiesięcznym okresie poszukiwań stylu brzmieniowego zespół powrócił na początku 1987 roku do klasycznego brzmienia chicagowskiego w stylu Howlin Wolfa, Muddyego Watersa i Williego Dixona, stając się najlepszym przedstawicielem tego nurtu w Polsce.

W drugiej połowie lat 80-tych, Wielka Łódź była stałym gościem najważniejszych przeglądów bluesowych w Polsce takich jak: “Rawa Blues” i “Jesień z Bluesem”, koncertowała na ” Jazzie nad Odrą” we Wrocławiu oraz na “Zaczarowanym Świecie Harmonijki” w Poznaniu.

W czerwcu 1987 i w maju 1989 formacja występowała w byłym ZSRR, zaś w lipcu 1990 roku w Holandii.

W październiku 1991 roku zagrali na festiwalu bluesowym w Lisieux, otwierając koncerty Luthera Alisona i R.L.Burnsidea.

W 1993 roku zespół opuścił Andrzej Kubiak zastąpiony przez Jacka Chruszcza. W nowym składzie Wielka Łódź grała na festiwalach ” Blues Express ” w Zakrzewie i na Rawie Blues w Katowicach – wspólnie z wokalistką Lorą Szafran.

W 1993 roku z zespołem zśpiewała Małgorzata Ostrowska (Lombard).

Lata 1993-1995 to lata kiedy działalność estradowa zespołu została mocno ograniczona.

W 1995 roku do zespołu powrócił Andrzej Kubiak. Krótko potem muzycy zaprosili do współpracy znakomitego pianistę Piotra Kałużnego. W nowym pięcioosobowym składzie grupa przygotowała całkiem nowy repertuar i w 1996 roku wystąpiła w poznańskiej Arenie otwierając koncert B.B. Kinga.

W swoim dorobku Wielka Łodź ma kilka wydanych płyt i kaset, a także występów w audycjach radiowych takich jak Manniak – Wojciecha Manna w PR III.

wielkalodz.pl/