Jan Gałach Band

W ankiecie czytelników kwartalnika „Twój Blues” wybrany „Zespołem Roku” w 2013 oraz 2017.
Jedyny zespół w Polsce grający na stałe z dwiema perkusjami.

25 września ukazała się płyta „Jan Gałach & Friends”, będąca uwieńczeniem pracy zespołu oraz kilku zaprzyjaźnionych muzyków.

Pomysł na swój band i oczywiście jego brawurowa realizacja to majstersztyk założyciela zespołu – Jana Gałacha. Jan Gałach Band nie daje się zamknąć w jednym gatunku, to zespół który stał się objawieniem polskiej sceny bluesowej, ale równie umiejętnie manewruje wokół rocka, country, fusion czy folku.

JGB gra bluesa na swoich warunkach i w swoim niepowtarzalnym stylu. Co już niejednokrotnie udowadniał i niejednokrotnie pokazywał podczas najważniejszych festiwali w Polsce, m.in. Suwałki Blues Festiwal, Rawa Blues, Blues Express, Las Woda.

Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwięków i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami, jak The Allman Brothers Band, Derek Trucks Band, Mahavishnu Orchestra czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych.

Gałach znalazł wyśmienitych, godnych siebie muzyków i nikt nie przesadza tu z wirtuozerią. Tworzący go muzycy to doświadczeni instrumentaliści:

  • Jan Gałach – skrzypce;
  • Karolina Cygonek – wokal;
  • Paweł Szuszkiewicz – gitara;
  •  Marek Idzik – bas; Borys Sawaszkiewicz – klawisze;
  • Michał Bocek – perkusja;
  • Krzysztof Kot – perkusja.