Innes Sibun

Sibbun Innes

Sibbun Innes

Gitarzysta bluesowy Innes Sibun zaczął grać na gitarze, kiedy usłyszał BB Kinga mając 12 lat. Jako nastolatek grywał w wielu zespołach grających punk, regge, rock, folk czasami po drodze ucząc się jazzu. Jego pierwszy zespół „Blue Explosion” nagrał album „Thats what blues can co” z legendarnym producentem Mike Vernonem (pracującym z takimi artystami jak Eric Clapton, Peter Green, Fleetwood mac). Płyta ta została bardzo dobrze przyjęta i została oceniona jako najlepsza płyta bluesowa w Irlandii. Zespół odbywał trasy koncertowe w Wielkiej Brytanii i Europie samodzielnie jak i z innymi artystami takimi jak Wild child Butler, Jay Owens, Jesse „guitar” Taylor i Jonny Adams.
Często suportował artystów takich jak : Joe Luis Walker, Ronnie Earl, Fabulous Thunderbirds, Walter Trout, Boy George, Nine Below Zero, Moody Marsden, grając na większości festiwalach bluesowych w UK.
W 1993 roku Innes zaproszony został jako gitarzysta zespołu Roberta Planta na tourne „Fate on nations” Tourne obejmowało Europę i obydwie Ameryki. Artyści wystąpili na festiwalu „Rock In Rio” i w San Paulo, Chile, Argentynie, Wenezueli i Meksyku. Podczas tourne w Ameryce Północnej Innes grał z wieloma legendami bluesa, jak chociażby z Buddy Guyem i Jamesem Cottonem w Chicago.
W Teksasie grał w Austin w klubie Antones z Tommy Shanonem, Chrisem Laytonem i Chrisem Duarte (Zespół SRV!) a także wieloma innymi legendarnymi muzykami. Innes brał udział w nagraniu płyt Roberta Planta „66 to Timbuku” i „Nine lives”. Kolejne płyty z nowym zespołem to “Superstitious” i “Honeypot” które wydała wytwórnia i Viveroy. Zespół ten odbywał też tournee po Europie I Ameryce. W Nowym Jorku otwierał koncert Petera Greena a w Europie grał wspólnie z Chris Farlowe & Roger Chapmanem. Kolejne dwie płyty nagrane zostały w wytwórni Provogue, a płyta „East Monroe” w wytwórni Ulftone w 2001, która została bardzo przychylnie oceniona przez krytyków.
Po latach w trasie Innes postanowił zwolnić nieco i odpocząć, ale nie na długo, bo już w 2004 buduje kolejny zespół, który natychmiast jest proszony o występy na festiwalach „Gloucester blues festival” i „Trowbridge Village Pump festiwal” Konsekwencją tego była płyta “Farmhouse blues” wydana przez wytwórnię ZYX. Kolejny okres to trasy koncertowe i obecność na festiwalach bluesowych w całej Europie, w takich krajach jak Belgia, Austria, Niemcy, Słowenia i Bośnia.
W 2007 roku światło dzienne ujrzał album „Tail dragger” wydany przez wytwórnię ZYX. Album ten został najbardziej doceniony przez krytykę i zajął 6 miejsce niemieckiego Blues charts.
Zespół prezentował go w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA.
2008 rok, to okres dużej ilości występów w Europie samodzielnie lub jako support takich gwiazd jak Johny Winter, Taj Mahal, Steve Cropper & Al Kooper. Zespół wystąpił również na “ London Blues festival” I “The Windsor Blues Festival” w Ontario Canada.
Ostatni okres to koncerty w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii jak i festiwale we Francji , Hiszpanii
W 2010 roku wytwórnia ZYX wydała live album „The box set”. Innes Sibun został również zaproszony na festiwal „Roy Gallagher festiwal” w Ballyshannon (Irlandia) na osobiste życzenie brata Roya Donalda Gallaghera
Aktualny skład zespołu to
Tim Blackmore on hammond organ & piano,
Robbie Brian on drums,
Steve Hall on bass guitar
Innes Sibun on guitar, vocals & mandolin.